Fundacja Quo Vadis

Tym razem zapraszamy na wyjazd w jedno z najpiękniejszych i najatrakcyjniejszych pasm górskich w Polsce, w obrębie których znajduje się Stołowogórski Park Narodowy. To jedno z dłuższych pasm sudeckich. Aż dwa razy przekraczają one granicę polsko-czeską. Ciągną się od doliny Bystrzycy Dusznickiej na płn. zach. aż po rejon Mieroszowa i Krzeszowa.Z wyrównanego niższego poziomu Gór Stołowych wyrastają 4 zasadnicze masywy skalne. Najwyższym jest Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.). Na szczyt prowadzi droga zbudowana z 682 kamiennych stopni. Ogromny labirynt pośród wspaniałych form skalnych posiadających nazwy utworzone od swoich charakterystycznych kształtów, oraz kilka punktów widokowych, skąd przy dobrej widoczności zobaczyć można całą Ziemię Kłodzką, oraz pasmo Sudetów wraz z Karkonoszami.

Co zwiedzimy?

Szczeliniec Wielki

Najwyższy szczyt (919 metrów n.p.m.) Gór Stołowych znajdujący się na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych. Jest największą w Europie górą zbudowaną z niesfałdowanego piaskowca. Szczyt jest uważany za najważniejszą atrakcję Gór Stołowych po stronie polskiej. Posiada wygląd wydłużonego stoliwa pociętego szczelinami. Najgłębszą szczeliną jest „Piekło” (30 metrów głębokości). Formy skalne na Szczelińcu przypominają różne postacie i kształty (między innymi: „Wielbłąd”, „Koński Łeb”, „Kwoka”, „Małpolud”, Słoń, „Kołyska”). Wewnątrz korytarzy panuje wspaniały klimat, a w niektórych miejscach leży śnieg utrzymujący się do lipca.

Błędne Skały

Zespół bloków skalnych tworzący malowniczy labirynt, położony na krawędzi stoliwa Skalniaka, na wysokości około 850 metrów n.p.m, tuż przy granicy państwa, między Kudową-Zdrojem a Karłowem. Czeska nazwa szczytu nazywa się Bor. Obszar zajmuje powierzchnię ok. 21 ha i jest rezerwatem przyrody (część Parku Narodowego Gór Stołowych).

Skalne Grzyby

Skały położone między Batorowem a Karłowem. Oryginalnie ukształtowane kamienie znajdują się na wysokości około 680-700 metrów n.p.m. i są rozciągnięte nieregularnie na długości około 2 km. Powstały jako wypiętrzone dno dawnego morza. Cechą charakterystyczną tych skał jest ich piętrowe ustawienie na sobie, dzięki czemu tworzą przeróżne kształty takie jak: grzyby, maczugi, bramy… Część skał posiada swoje własne nazwy takie jak: „Głowa Psa”, „Dwa Borowiki”, „Prawdziwek”, „Krucza Skała”, „Rogacz”… Nie jest to jedno wielkie skupisko skał, dlatego też należy ich „szukać” wśród rosnących drzew.

Droga 100 Zakrętów

Droga łącząca Radków z Kudową-Zdrojem, zbudowana w latach 1967-1970. Dojazd samochodem do tej drogi odbywa się wahadłowo (wjazd o pełnych godzinach a zjazd w połowie godzin). Zwiedzanie jest płatne a przejście dozwolone tylko czerwonym szlakiem. Na początku drogi znajduje się doskonały punkt widokowy na Karkonosze, Góry Stołowe i Góry Kamienne.

Cena – 270 zł

Obejmuje:

– przejazd luksusowym busem

– nocleg w domkach kempingowych (nowe domki)

– link do ośrodka http://szczeliniec.pl/

– wejście na teren Parku Narodowego Gór Stołowych

– przewodnik sudecki

– ubezpieczenie

– ognisko

Na terenie ośrodka możliwość zakupienia ciepłych posiłków.

 

Zapisy:)

– zaliczka na konto fundacji w wysokości 50 zł lub całość kwoty do dnia 21 września z podaniem imienia i nazwiska i dopiskiem góry stołowe.

Numer konta (mBank SA) 72 1140 2004 0000 3602 7676 8000

– tel. 733-070-440

zaznaczenie na fb wezmę udział

Uwaga: ostateczne wpisanie na listę uczestników po wpłaceniu zaliczki !!!

Miejsce zbiórki i odjazdu:

– Rondo Matecznego (parking Wadowicka-Rydlówka)

– godzina 6:00

Zapraszamy Serdecznie 🙂